Budowlaniec – opis zawodu

Choć potoczne rozumienie tego zawodu wydaje się jasne, wprawdzie jednak pojęcie budowlaniec jest bardzo ogólne. Tyczy się każdego pracownika, który w sposób czynny uczestniczy w procesie budowy nieruchomości. Mieści w sobie szereg, często specjalistycznych zawodów, z których niemal każdy wymaga odpowiedniego przygotowania czy wykształcenia. Budowlańcem wszak może być murarz, stolarz, dekarz, betoniarz, zbrojarz, monter zabudowy, operator dźwigu czy koparki, cieśla i wielu innych.

Szerszy opis zawodu budowlańca jest dostępny na stronie https://www.zawody.pl/praca-budowlanca/.

Budowlaniec – wymagania zawodowe

To, co łączy budowlańców to z pewnością praca na budowie. Niezależnie więc od konkretnego zawodu ta praca wymaga sporej krzepy, dobrego zdrowia, siły fizycznej, sprawności manualnej oraz odporności na stres. To także zajęcie dla osób odpowiedzialnych, dokładnych, sumiennych i umiejących organizować swoją pracę. Istotna jest często umiejętność czytania dokumentacji technicznej lub planu budowy. A przede wszystkim wykonywanie swoich obowiązków zgodnie ze sztuką zawodową. Tej nauczyć się można najczęściej w szkole branżowej na konkretnym zawodzie. Większość z nich wymaga – jeszcze na etapie składania podania do szkoły – znalezienia pracodawcy, który zobowiąże się do przyjęcia ucznia szkoły zawodowej do pracy na kilka dni w tygodniu. W zamian za drobne wynagrodzenie uczeń wykonuje podstawowe obowiązki w firmie, poznaje tajniki pracy murarza, stolarza czy montera zabudowy i zwyczajnie uczy się zawodu. Szkoła branżowa to także pozostałe dni tygodnia, które poświęcone są na zwyczajową naukę przedmiotów ogólnokształcących. Całość kończy się egzaminem zawodowym, zdobyciem tytułu zawodowego i możliwością podjęcia pracy. Niektóre umiejętności zawodowe można też rozwijać poprzez kursy i dodatkowe uprawnienia – np. operator dźwigu, wózka widłowego albo koparki.

Więcej o tym jak zostać budowlańcem przeczytasz na portalu https://www.zlecenia.pl/blog/jak-zostac-budowlancem-od-technikum-budowlanego-poprzez-studia-budowlane/.

Budowlaniec – warunki pracy

Praca na budowie, jako się rzekło, należy do tych cięższych i bardziej wymagających. Przeważnie odbywa się w godzinach dziennych, choć często projekt może wymagać spędzenia większej ilości czasu niż owe osiem godzin. Praca wiąże się nie tylko z wysiłkiem, ale i szeregiem zagrożeń – ryzyko urazów, obtarć, oparzeń czy upadków z wysokości.

Budowlaniec – zatrudnienie i zarobki

Zatrudnienie znaleźć można przede wszystkim w firmach budowlanych i remontowych. Budowlaniec z powodzeniem może też próbować swoich sił jako samodzielny przedsiębiorca. Freelancerstwo w tym zawodzie jest raczej domeną pracy po godzinach lub jako pracy dodatkowej. Przeważnie pracownicy budowlani angażowani są całościowo przy jednym projekcie naraz. Zarobki budowlańców również są zróżnicowane, zależą od poziomu doświadczenia, wykonywanej pracy, poziomu uprawnień i miejsca zamieszkania. Średnia krajowa w tym zawodzie wynosi wedle badań 4400 zł brutto. Trzeba pamiętać, że to kwota bardzo uśredniona.