Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Legnica

ZUS w czerwcu zrewaloryzuje konta i subkonta emerytów. Zobacz, ile zyskasz

W czerwcu, jak co roku, ZUS zwaloryzuje konta i subkonta osób ubezpieczonych. W 2021 r. wzrosną one odpowiednio o 5,41 proc. i  o 5,23 proc.

Przykładowo osobie, która na koniec stycznia br. zgromadziła na koncie w ZUS 450 tys. zł, ZUS dopisze w czerwcu br. kwotę 24,3 tys. zł. Natomiast, jeśli ktoś dotąd zgromadził 850 tys. zł w postaci składek i kapitału początkowego, to dzięki waloryzacji stan konta tej osoby zwiększy się o prawie 46 tys. zł.

- To wzrost kapitału emerytalnego na poziomie nienotowanym na lokacie w banku. Żaden bank nie da nam tak korzystnych warunków – mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Ogłoszony wskaźnik waloryzacji składek jest niższy od ogłoszonych w dwóch poprzednich latach (8,94 proc. i 9,20 proc.) z uwagi na epidemię COVID-19. Wskaźnik zależy bowiem od tempa wzrostu przypisu składek na ubezpieczenie emerytalne rok do roku, przy czym nie może być niższy od inflacji ani ujemny. Przypis składek emerytalnych w 2020 r. był wyższy niż rok wcześniej, ale z powodu szczególnej sytuacji gospodarczej w wyniku pandemii i obostrzeń sanitarnych nie o tyle, co w poprzednich latach.

Epidemia nie wpłynęła znacząco na przyrost stanu subkont ponieważ ZUS przeprowadza ich waloryzację zgodnie z przeciętnym wzrostem nominalnego PKB za ostatnie 5 lat. Rok temu wskaźnik wyniósł 5,73 proc., a dwa lata temu 5,01 proc.

(Źródło: ZUS)