Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Legnica

Malarstwo Karoliny Jaklewicz w wirtualnej Galerii Sztuki.

Tych, którzy z powodu pandemicznych obostrzeń nie zdążyli odwiedzić wystawy malarstwa Karoliny Jaklewicz, Galeria Sztuki serdecznie zaprasza na wirtualną prezentację dzieł wrocławskiej artystki. Znana z obrazów operujących językiem geometrii i chłodnej, stonowanej kolorystyki Karolina Jaklewicz wpisuje w swoje dzieła również ważne komunikaty społeczne dotyczące praw kobiet czy imigrantów.

Na wystawie, zamieszczonej w specjalnie zaprojektowanej galerii 3D, umieszczono trzydzieści prac. Większość z nich przygotowana została specjalnie na legnicki pokaz w ostatnich miesiącach zeszłego roku i związana jest z osobistym wątkiem: śmierci ojca artystki. Część płócien nawiązuje wprost do wątków pożegnania: „Ostatni spacer z ojcem nad morzem”, "Ojciec odchodzi", Tryptyk żałobny". W innych z kolei tematem staje się zmiana społeczna i jej tło: "Las. Wycinka" – poruszający wątek ekologiczny, "Toną" – mówiący o dramatycznej sytuacji uchodźców, czy "Koniec utopii", dotykający tematu fanatyzmu. Są to zagadnienia, którymi Karolina Jaklewicz interesuje się od dłuższego czasu, czemu dała wyraz w swoich poprzednich wystawach, m.in. „Konsekwencje” (2018) i „Boli mnie krzyż” (2019), a także w realizacji jej kuratorskiego projektu „Polska Gościnność” (2019), w którym wybitni artyści – m.in. Zbigniew Libera i Dorota Nieznalska – rozprawili się z mitem polskiej otwartości wobec Innych.

Zwiedzanie wirtualnej ekspozycji można  rozpocząć pod adresem:

https://artspaces.kunstmatrix.com/en/exhibition/5534273/ojciec-odchodzi-the-father-is-leaving

W „Matrixie sztuki“, czyli na platformie, gdzie zamieszczono wirtualną galerię wystawy Jaklewicz, można nieodpłatnie obejrzeć też kilkaset innych wystaw 3D, prezentowanych przez artystów z całego świata. W chwili gdy obcowanie ze sztuką „w cztery oczy“ nie jest osiągalne, warto docenić czy zakosztować jej wirtualnego wymiaru. 

Natomiast na stronie internetowej galerii: http://galeria.legnica.eu/karolina-jaklewicz/ dostępny jest też film z otwarcia wystawy, z udziałem Autorki, kuratorki Justyny Teodorczyk oraz wyśmienitych gości – obserwatorów, analityków twórczości Jaklewicz i jej przyjaciół z kilku wrocławskich uczelni.

 

 

Powrót na listę aktualności