Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Legnica

Zapraszamy do Galerii Sztuki na kolekcję artystycznej biżuterii. To już ostatnie dni

Do 25 października w Galerii Sztuki (pl. Katedralny 1) trwa wystawa Action Collection. To niecodzienna okazja do zapoznania się z Międzynarodową Kolekcją Współczesnej Sztuki Złotniczej, której duża część (blisko 250 prac) czeka na Państwa w salach wystawienniczych.

Wyjątkowego charakteru prezentacji nadaje pochodzenie eksponowanych obiektów. Wszystkie bowiem należą do zbiorów Galerii, która od lat gromadzi najciekawsze przykłady współczesnej sztuki złotniczej, biżuterii artystycznej i tzw. małego designu. Kolekcja ta jest unikatowa w skali światowej, znajdują się w niej dzieła znanych i cenionych twórców takich tak Ted Noten, Ruudt Peters, David Bielander, czy Otto Künzli. Świadczy to o randze Legnickiego Festiwalu SREBRO – organizowanego co roku przez Galerię międzynarodowego wydarzenia mającego na celu prezentację i promocję tej dziedziny sztuki – jak również o roli Legnicy jako ośrodka spotkań środowiska artystów-złotników, twórców i projektantów biżuterii z całego świata.

- W przeciwieństwie do wielu zbiorów muzealnych, gdzie regułą jest klucz chronologiczny, przyjętym założeniem selekcji i systematyki legnickiej kolekcji stały się analogie stylistyczne lub technologiczne. Zgrupowanie obiektów w tercje jest nieprzypadkowe – układ wystawy odzwierciedla konstrukcję Instagrama, co w czasach ograniczonych możliwości podróżowania i osobistego zwiedzania wystawy ułatwia jej odbiór w przestrzeni wirtualnej – wyjaśnia prof. Sławomir Fijałkowski, z wydziału architektury i wzornictwa  Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Dzieła zaprezentowane na wystawie Action Collection niewiele mają wspólnego z klasycznymi ozdobami z witryn jubilerskich sklepów. Jest to biżuteria, która wychodzi poza rolę eleganckiego dodatku, urasta do rangi dzieła sztuki współczesnej. Czyni to poprzez swoją nietypową formę, materiał wykonania, a także poruszaną przez danego artystę tematykę. Na wystawie zobaczyć można m.in. broszę nawiązującą do jednego z najbardziej ikonicznych dzieł XX wieku, zestaw pierścieni z łyżek, biżuterię stworzoną metodą druku 3D, a także naszyjnik wykonany z… mleka!

- Serdecznie zapraszamy wszystkich legniczan do spotkania z naszą kolekcją w murach Galerii Sztuki. Poprzez wystawę Action Collection chcemy pokazać mieszkańcom miasta jak cenna i wyjątkowa jest nasza kolekcja biżuterii artystycznej, w której skład wchodzą dzieła sztuki autorstwa światowej klasy artystów, w tym także prace unikatowe – zachęcają do wizyty pracownicy Galerii.

Ekspozycja czynna jest od czwartku do soboty w godzinach 14.00 – 18.00 oraz w niedzielę od 12.00 do 18.00. Podczas zwiedzania obowiązuje dostosowanie się do wytycznych sanitarnych.Wstęp wolny.

Wystawa prezentowana jest także wirtualnie na Instagramie:

https://www.instagram.com/action_collection_legnica/?hl=pl

 

Galeria zdjęć

Powrót na listę aktualności