Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Legnica

Podczas kontroli drogowej 48-letniego mieszkańca Legnicy, policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Legnicy dokonali jego zatrzymania. Okazało się, że nie tylko prowadził pojazd pod wpływem alkoholu ale również był poszukiwany. Za kierowanie w stanie nietrzeźwości grozi mężczyźnie kara do 2 lat pozbawienia wolności i utrata uprawnień.

W poniedziałek w godzinach porannych, funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego pełniący służbę na ulicach naszego miasta, zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki Opel Vectra. Po wylegitymowaniu kierującego policjanci wyczuli woń alkoholu unoszącą się z pojazdu. Przeprowadzone badanie alkomatem wykazało ponad promil alkoholu w wydychanym powietrzu. Na tym jednak interwencja się nie zakończyła, bo 48-latek okazał się osobą poszukiwaną. Legniczanin został zatrzymany a pojazd zabezpieczono pomocą drogową.

 

Zgodnie z prawem,  za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości bądź środków o podobnym działaniu, grozi:

  1. grzywna, ograniczenie wolności lub kara więzienia do lat 2;
  2. zakaz prowadzenia pojazdów od 1 roku do 15 lat;
  3. kara pieniężna od 5000 zł do 60 000 zł (na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej);
  4. 10 punktów karnych.

W związku z ubiegłorocznym wzrostem liczby wypadków drogowych spowodowanych przez kierujących pod wpływem alkoholu apelujemy o rozsądek i rozwagę.

Według statystyk prowadzonych przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji z ponad 2 tys. wypadków drogowych spowodowanych po spożyciu alkoholu odnotowanych w kraju, niemal 270 osób poniosło śmierć co daje nam 2,5 % wzrost w porównaniu do roku 2018. Najwięcej wypadków powodują osoby z grupy wiekowej 25-39 lat. Na terenie Dolnego Śląska w 2019 r. z ponad 170 wypadków z udziałem uczestników ruchu będących pod działaniem alkoholu aż 18 osób zostało zabitych a ponad 200 doznało obrażeń ciała.

W Legnicy i na terenie powiatu legnickiego od początku roku zatrzymano 107 kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości oraz 81 kierujących pod wpływem środków odurzających.

 

Pamiętajmy! Życie ludzkie jest najwyższą wartością a kac to nie jedyny skutek picia alkoholu.

 

 

 

asp. Anna Grześków


 

Powiązane wiadomości