Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Legnica

Pogoda sprzyja motocyklistom i jak zwykle latem tych uczestników ruchu przybywa na naszych drogach. W związku ze wzmożonych ruchem jednośladów chcemy przypomnieć wszystkim kierowcom o zachowaniu ostrożności i przestrzeganiu przepisów prawa o ruchu drogowym.

Wiosna, lato to długo wyczekiwany okres przez miłośników jednośladów. Niestety dla dość licznych posiadaczy motorów jazda nie ma nic wspólnego z bezpieczeństwem i zasadami ruchu drogowego. Uszkodzenia asfaltu, do tego piach na jezdni oraz wzmożony ruch, to potencjalne zagrożenie dla motocyklistów. Wystarczy chwila nieuwagi, gwałtowny manewr i wywrotka na jednośladzie jest pewna. Najczęstszą przyczyną wypadków z udziałem tzw. "dawców organów" jest nadmierna prędkość, niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, wciskanie się między samochody, brawura, chęć popisania się. Kierujący motocyklem w chwili zdarzenia drogowego najczęściej doznaje poważnych urazów, a w najgorszym scenariuszu ponosi śmierć na miejscu. Motocyklista to niechroniony uczestnik ruchu drogowego, poza kaskiem nie chroni go nic. Należy zatem pamiętać o obowiązku zakładania kasku ochronnego oraz założeniu odpowiedniego ubioru podczas jazdy motocyklem. Dzięki tym elementom wyposażenia motocyklisty podczas upadku, utraty równowagi na drodze, obrażenia mogą być mniej dotkliwe.

Z troski o mniej widocznych na drogach motocyklistów zwracamy uwagę do kierowców samochodów, żeby częściej zerkali w lusterka. Motocykle ze względu na swoje gabaryty często poruszają się sprawniej i bardziej dynamicznie, stając się przez to mniej widoczni dla pozostałych uczestników ruchu. Nagminne jest również rozpoczynanie manewru wyprzedzania bez zerknięcia w lusterko. Kierowcy samochodów nie zdają sobie sprawy jak z pozoru prosta czynność nabiera w tym przypadku ogromnego znaczenia bo przecież jedno zerknięcie w lusterko może ocalić czyjeś życie lub zdrowie.

Motocyklisto, pamiętaj, że drogi publiczne to nie są tory wyścigowe ! :

* przestrzegaj zasad ruchu drogowego,

* nie przekraczaj prędkości,

* nie wymuszaj pierwszeństwa,

* wykazuj się ograniczonym zaufaniem wobec innych kierowców,

* zadbaj o odblaskową odzież, która sprawi, że będziesz bardziej widoczny na drodze,

* zawsze wyraźnie sygnalizuj wykonywanie manewrów,

* jazda pod wpływem alkoholu i narkotyków może być przyczyną śmierci lub utratą prawa jazdy!

* kask ochronny, ochraniacze, odpowiednie buty i rękawice – zwiększą twoje bezpieczeństwo,

* bezpieczna jazda na motocyklu oznacza, że to kierowca panuje zawsze nad pojazdem – nigdy odwrotnie,

* nie popisuj się ryzykowną jazdą przed kolegami – to może kosztować życie albo zdrowie ciebie lub inną osobę!

 

Apelujemy do wszystkich kierujących o rozwagę i przestrzeganie przepisów.

Każdy uczestnik ruchu drogowego musi mieć na względzie bezpieczeństwo swoje i innych.

 

podkom. Jagoda Ekiert

Powiązane wiadomości