Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Legnica

Samochód jest często najcenniejszą rzeczą, jaką posiadamy. To od nas samych zależy, jak zabezpieczymy swoje mienie, a tym samym zniechęcimy złodzieja do sięgnięcia po naszą własność. Legniccy policjanci radzą jak zabezpieczyć swój samochód.

Zdecydujmy się na podjęcie odpowiednich czynności zabezpieczających, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo kradzieży naszego samochodu. Warto więc na początku zainwestować w mechanizmy zabezpieczające, a na pewno ta inwestycja nam się zwróci.

Alarm

Alarm samochodowy to zabezpieczenie, w skład którego może wchodzić: centralka ze zmiennym kodem sygnału pilotów, samoczynnym uzbrajaniem się, blokadą zapłonu, funkcją antynapadową, syrena z własnym zasilaniem, czujniki ultradźwiękowy i uderzeniowy, blokada zapłonu lub rozruchu, wyłączniki krańcowe drzwi i pokryw, czujniki położenia samochodu i układ zasilania rezerwowego.

Dobrze, jeśli alarm posiada zmienny kod wysyłany drogą radiową z pilota do centralki. Duża liczba kombinacji uniemożliwia odczytanie przez osoby niepowołane poprzez zeskanowanie kodu i wyłączenie alarmu.

Bez wątpienia dobry alarm to taki, którego konstrukcja jest mało znana złodziejom i jest zlokalizowany w nietypowym, trudno dostępnym miejscu. Pamiętajmy, im mniej osób zna położenie zabezpieczenia w samochodzie, tym jest on bezpieczniejszy. Alarmy zamontowane w nowych samochodach przez autoryzowane serwisy, są często powtarzalne, więc mogą być łatwiej odnalezione przez złodziei.

Immobiliser

Immobiliser jest urządzeniem elektronicznym mającym za zadanie uniemożliwienie rozruchu silnika poprzez odcięcie przepływu prądu w jednym lub kilku obwodach. Jest to bardzo skuteczny i uniwersalny sposób ochrony, jeśli został nietypowo zamontowany. Warte polecenia są ponadto urządzenia dodatkowe montowane przez instalatorów alarmów. Wtedy uruchomienie samochodu przez złodzieja jest bardzo utrudnione, a często niemożliwe, w konsekwencji rezygnuje z dokonania kradzieży.

Blokady mechaniczne

Na rynku dostępne są różnorodne blokady mechaniczne. Unieruchamiają pedały, koło kierownicy, dźwignię zmiany biegów, kierownicę razem z pedałami. Zabezpieczenia mechaniczne nie cieszą się tak wielkim uznaniem właścicieli samochodów, zakładanie i demontowanie za każdym razem kiedy opuszczamy auto zniechęca, chociaż skutecznie przeszkadzają złodziejom, gdyż ich złamanie wymaga często wiedzy, czasu, narzędzi i też umiejętności.

Atestowane produkty

Zachęcamy do wybierania produktów atestowanych, których wykonanie jest solidne, a działanie bardziej niezawodne. Wybierając alarm samochodowy zapytajmy o certyfikat wydany przez Przemysłowy Instytut Motoryzacji, który jest właściwą instytucją, która bada, testuje urządzenia zabezpieczające nasze auta. Pamiętajmy także, że tylko alarmy z certyfikatami są honorowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe.

Nie zapraszaj złodzieja

Często przez swoją nieroztropność zachęcamy złodziei do spenetrowania naszego auta zostawiając wartościowe przedmioty. Chrońmy samochód:

- nie zostawiajmy bagaży i innych przedmiotów na widocznym miejscu, zabierajmy je ze sobą lub zamykajmy w bagażniku,
- drzwi pojazdu zamykajmy za każdym razem, gdy opuszczamy go choćby na chwilę,
- włączajmy alarmy,
- za pośrednictwem odpowiednich firm oznakujmy w specjalny sposób wszystkie szklane - i nie tylko - części swojego samochodu,
- klucze zabierajmy zawsze ze sobą, nawet jeśli samochód stoi w garażu,
- stosujmy immobilisery, ukryte wyłączniki masy, instalacji zapłonowej,
- wyjmujmy radio samochodowe
- zamknięty na klucz korek wlewu paliwa może zmusić złodziei do porzucenia samochodu po wyczerpaniu paliwa,
- nigdy nie pozostawiajmy żadnych dokumentów w pojeździe, a zwłaszcza dowodu rejestracyjnego, prawa jazdy, dowodu osobistego, rachunków ubezpieczeniowych itd.

Pamiętajmy, najbezpieczniejszym miejscem do parkowania jest własny garaż. Jeśli go nie mamy, bardzo uważnie wybierajmy miejsce do jego zaparkowania. Ruchliwy i dobrze oświetlony teren jest najlepszy. Złodzieje nie chcą ryzykować. Jeśli parkujesz samochód w świetle dziennym, a planujesz do niego wrócić wieczorem, zastanów się, jak okolica będzie wyglądała o tej porze. Staraj się korzystać z sieci parkingów strzeżonych.

 

mł.asp. Jagoda Ekiert

Źródło: KGP