Chcesz założyć ogródek z ławeczką? Są na to pieniądze

Fundacja Banku Ochrony Środowiska rozpoczęła VI edycję projektu „Zielona Ławeczka”, który powstał z myślą o komforcie mieszkańców osiedli. Do udziału w tym konkursie można się zgłaszać do 17 maja.

- Wszyscy lubimy miłe spędzanie czasu na ławeczce, w otoczeniu zieleni. W dobie nasilających się zmian klimatu i przy nienajlepszym stanie powietrza, rośliny w miastach odgrywają ogromną rolę – mówi koordynator projektu Łukasz Mikowski – Feret.  - Dlatego pomagamy mieszkańcom otwartych osiedli w przemianie ich podwórek w miejsce spotkań, ale również w „płuca miasta”.

Organizatorzy proponują, by 5-osobowe grupy sąsiedzkie wzięły sprawy w swoje ręce i zadbały o zielone otoczenie. Na granty, będące formą wsparcia finansowego, przeznaczyli dotąd 110 tys. zł. W projekcie mogą brać udział mieszkańcy otwartych osiedli, zarządzanych przez spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe lub samorząd z miast powyżej 10 tys. mieszkańców.

- Sąsiedzi łączą siły, decydują się na rejestrację poprzez naszą stronę internetową, przygotowują projekt przebudowy danego terenu, otrzymują od nas grant pieniężny w wysokości do 1600 zł i nagrodę w postaci ławki parkowej. Później samodzielnie odpowiadają za urządzenie nowego, zielonego zakątka – zachęcają organizatorzy akcji.

Wszystkie projekty będą oceniane przez partnerów merytorycznych konkursu z katedry Architektury Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Więcej informacji o projekcie znajduje się pod adresem www.zielonalaweczka.pl.