Funkcjonariusze z Wydziału Do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Legnicy wraz z policjantami z Wydziału Do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu w toku pracy operacyjnej ustalili i zatrzymali kolejną osobę, która działając metodą „na policjanta” dopuściła się wyłudzeń pieniędzy. 41- letni mieszkaniec Warszawy werbował osoby, które zajmowały się pozyskiwaniem tzw. słupów zakładających na swoje dane osobowe konta bankowe, na które wpływały przelewy pieniężne z rachunku bankowego pokrzywdzonych osób. Sąd Rejonowy w Legnicy na wniosek Prokuratury Okręgowej w Legnicy zastosował wobec mężczyzny środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Za popełnione przestępstwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Policjanci przypominają - Nie dawajmy pieniędzy osobom, których nie znamy!

W toku czynności operacyjnych policjanci z Wydziału Do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Legnicy wspólnie z funkcjonariuszami z Wydziału Do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu ustalili i zatrzymali 41-letniego mieszkańca Warszawy, który działał w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wyłudzaniem pieniędzy od seniorów. Mężczyzna werbował osoby, których zadaniem było pozyskanie tzw. „słupów” zakładających na siebie rachunki bankowe, na które wpływały pieniądze pokrzywdzonych.

Sąd Rejonowy w Legnicy na wniosek Prokuratury Okręgowej w Legnicy zastosował wobec 41- latka środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

Za popełnione przestępstwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Przypomnijmy,

w marcu 2019 roku do KMP w Legnicy zgłosiła się 67- letnia kobieta, która poinformowała, iż padła ofiarą oszustwa. Powiadomiła, że na jej numer telefonu stacjonarnego zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako funkcjonariusz CBŚ i powiedział, że grupa hakerów planuje z jej rachunku bankowego ukraść pieniądze oraz że jej konto jest już pod obserwacją policjantów.

Pokrzywdzona podczas rozmowy przekazała fikcyjnemu funkcjonariuszowi także swój numer telefonu komórkowego, z którym nawiązał niezwłocznie kontakt, blokując jej połączenia zarówno telefonii stacjonarnej jak i komórkowej. W trakcie rozmowy sprawca nakazał 67-latce, aby nie rozłączając połączenia wybrała numer telefonu na Policję i potwierdziła wiarygodność prowadzonej akcji. Kobieta postępowała zgodnie z instruktażem, bez rozłączania przekonana, że połączyła się z Policją została zapewniona o prowadzonej akcji.

Kolejnego dnia fikcyjny policjant ponownie skontaktował się z seniorką i polecił jej aby założyła w banku rachunek na swoje dane. Zgodnie z instruktażem, kobieta wskazała numer telefonu i adres  e-mail podany przez sprawcę. Następnie kobieta przelała oszczędności w kwocie 150 tys. zł. Ze swojego rachunku bankowego na nowo założony rachunek. Po kilku godzinach w rozmowie z pracownikiem baku, pokrzywdzona zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa.

Legniccy funkcjonariusze do prowadzonego postępowania zatrzymali już cztery osoby. W dalszym ciągu policjanci ustalają, czy mężczyźni mają na koncie jeszcze inne wyłudzenia lub oszustwa. Sprawa jest nadal rozwojowa i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

 


sierż. szt. Anna Tersa

Galeria

Powiązane wiadomości