Policjanci z legnickiej drogówki podczas kontroli drogowej ujawnili, że w kontrolowanym pojeździe stan licznika wskazuje o kilka tysięcy kilometrów mniej niż podczas ostatniego badania technicznego. Teraz funkcjonariusze pionu dochodzeniowo-śledczego będą wyjaśniać, w jaki sposób doszło do zmiany wskazań drogomierza i kto jest za to odpowiedzialny. Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi od początku roku przepisami, za zmianę stanu licznika lub inne działania mające wpływ na jego prawidłowy pomiar grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.

Od 1 stycznia 2020 roku zmieniły się przepisy ruchu drogowego, które nakładają na policjantach obowiązek sprawdzania i udokumentowania stanu licznika w kontrolowanym pojeździe.

Wczoraj po godzinie 19:00 na jednej z ulic w Legnicy funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Legnicy zatrzymali do kontroli drogowej pojazd osobowy, którego kierujący przekroczył dozwoloną prędkość o 31 km/h.

Policjanci podczas kontroli, oprócz sprawdzenia stanu technicznego pojazdu, skontrolowali także jego licznik. Po weryfikacji danych w systemie informatycznym Centralnej Ewidencji Pojazdów okazało się, że stan licznika podczas ostatniego badania technicznego był o kilka tysięcy kilometrów większy niż obecnie.

Kierowca za przekroczenie prędkości został ukarany mandatem karnym, natomiast sprawą licznika zajmą się funkcjonariusze pionu dochodzeniowo-śledczego z Komendy Miejskiej Policji w Legnicy, którzy w toku prowadzonego postępowania będą wyjaśniać jak doszło do zmiany wskazań drogomierza i kto jest za to odpowiedzialny. 

Legnicka Policja przypomina, że zgodnie z treścią art. 306a Kodeksu Karnego, kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Tej samej karze podlega, kto zleca innej osobie wykonanie tego czynu. W przypadku mniejszej wagi czynu, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

sierż. szt. Anna Tersa


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.