Zobacz jakie nowe zabytki są w zbiorach Muzeum Miedzi. Już od piątku

Muzeum Miedzi zaprasza w piątek (8 listopada) na wernisaż wystawy „Nasze najnowsze…2018”. Początek godz. 17.00, gmach główny, wejście od ul. św. Jana.

Wystawa inauguruje nowy cykl prezentacji zabytków, jakie corocznie wzbogacają zbiory Muzeum Miedzi w Legnicy. Ukazuje kolekcjonerski aspekt działalności placówki. Prezentowane obiekty zostały kupione, podarowane przez osoby prywatne a także przekazane przez instytucje.

Na wystawie zobaczymy m.in.:  Portret żony,  dzieło  najwybitniejszego legnickiego malarza drugiej połowy XIX w. Theodora Blätterbauera. Kolejny w  kolekcji ikonografii bitwy legnickiej z 1241 r. drzeworyt prasowy ukazujący nieznaną dotąd scenę walki.

Ciekawą rzeczą jest Szyld Urzędu Pocztowego  z okresu 1871-1918, odnaleziony na terenie jednej z posesji w Legnicy i przekazany zbiorów muzealnych. Album fotograficzny związany z osobą Richarda Hahna (1854-1934), prawnika niezwykle zasłużonego dla legnickiej kultury.

Zbiór bardzo pięknie dekorowanych i datowanych żelazek z XVIII i XIX w., trzy dziewiętnastowieczne tabakierki, miedziane koło ratunkowe, lampę okrętową, samowar podróżny, popiersie prezydenta Mościckiego trybowane w miedzi.

Dwie cukiernice, w których szkło łączone jest z montażem ze złoconego mosiądzu, powstałe w śląskiej hucie Julia. Miedziane płyty do opraw introligatorskich pochodzące ze zlikwidowanej wiedeńskiej drukarni. Rzeźbę kameralną Monolog autorstwa Czesława Dźwigaja, podarowaną przez artystę.

Ekspozycja obejmie też  materiały zabytkowe z cmentarzyska ciałopalnego kultury łużyckiej w Duninie odkrytego podczas  budowy drogi ekspresowej S. 3. Obejrzymy  najciekawsze odkryte w grobach: naczynia ceramiczne, zabytki metalowe (ozdoby, broń, przybory toaletowe), a także przedmioty o charakterze kultowym.

 Źródło: Muzeum Miedzi

 

 

 

 

 

 


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.