Legniccy policjanci przypominają kierowcom o ułatwieniu przejazdu pojazdom uprzywilejowanym. Dzięki tak zwanemu „korytarzowi życia” stworzonego przez pojazdy stojące w korku, uprzywilejowane pojazdy nie mają problemu z dotarciem do miejsca zdarzenia.

Art. 9 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym określa, że "uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się".

Oznacza to, że kierowcy, którzy widzą i słyszą pojazd uprzywilejowany, powinni umożliwić mu przejazd i zjechać z drogi a piesi powinni zrezygnować z przejścia dla pieszych przed nadjeżdżającym pojazdem uprzywilejowanym. Szybszy dojazd do miejsca wypadku przyśpiesza czas udzielenia pomocy, a często to minuty decydują o zdrowiu i życiu ofiar wypadków.

Za nieułatwienie przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu, kierowca popełnia wykroczenie z art. 90 KW w zw. z art. 9 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym zagrożone mandatem karnym w kwocie od 20 zł. do 500 zł. oraz 5 punktami karnymi.

 Nie pozostań obojętny i zrób KORYTARZ ŻYCIA!

sierż. szt. Anna Tersa

Powiązane wiadomości