Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Legnica

Przed nami weekend i okres wysypu grzybów w lesie. Amatorów grzybobrania nie brakuje. Nie wszyscy z nich, znają lasy, do których się udają. Często wybierają się w pojedynkę, przeceniamy swój zmysł orientacji w terenie. Dlatego legniccy policjanci apelują o rozsądek, rozwagę, większą wyobraźnię i zabieranie ze sobą naładowanych telefonów komórkowych.

Przed nami weekend, miłośnicy grzybów z pewnością udadzą się do lasów. W poszukiwaniu grzybów, często oddalamy się od miejsca, gdzie zaczęliśmy swoją wędrówkę, nawet o kilka kilometrów, często tracąc orientację w terenie i nie potrafią znaleźć drogi powrotnej. Aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji, które mogą zakończyć się tragicznie, legniccy policjanci apelują o rozsądek, rozwagę, większą wyobraźnię, zabieranie ze sobą naładowanego telefonu komórkowego oraz przestrzeganie kilka podstawowych rad:

*Nie wybierajmy się do lasu w pojedynkę.

*Nie oddalajmy się od osób z którymi wybraliśmy się na grzybobranie. Pozostańmy z nimi w kontakcie wzrokowym.

*Zabierzmy ze sobą naładowany telefon komórkowy

*Kontrolujmy i zapamiętujmy punkty odniesienia, albo nawet oznaczajmy je, tak aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca z którego wyruszyliśmy.

*Oceńmy realnie swoje możliwości i czas jaki zamierzamy spędzić w lesie.

*Jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od swoich pojazdów, stacji czy przystanków kolejowych.

*Nie wybierajmy się do lasu po zmierzchu.

*Jeśli nasi znajomi lub bliscy zabłądzili w lesie, nie zwlekając zaalarmujmy Policję.

Do akcji prowadzonej o zaginięciu osoby angażowani są wszyscy policjanci, strażacy, a nawet leśnicy. Wykorzystywane są wszystkie możliwe środki, by jak najszybciej dotrzeć do zaginionego. Często do takich poszukiwań angażowany jest pies tropiący oraz policyjny śmigłowiec, wyposażony w specjalistyczny sprzęt pomagający odnaleźć człowieka w bardzo trudnym i niedostępnym terenie.
Niestety pracę służbom ratunkowym często utrudnia to, że zaginione osoby najczęściej nie mają przy sobie telefonu komórkowego, nie informują też rodziny w którym kierunku udają się na grzybobranie. Dlatego tak ważne jest wyposażenie grzybiarza w naładowany telefon komórkowy, który umożliwi kontakt z policją w sytuacji zagubienia. Warto wychodząc do lasu ubrać kamizelkę odblaskową, dzięki której będziemy bardziej widoczni co zapewne ułatwi służbom szybsze dotarcie do poszukiwanego.

mł. asp. Jagoda Ekiert

Powiązane wiadomości