Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Legnica

Legniccy policjanci apelują do osób, które budują domy o właściwy nadzór nad rzeczami, które mogą stanowić atrakcyjny łup dla złodziei. Pozostawione bez właściwej ochrony mienie w postaci drogich materiałów budowlanych, wyposażenia wnętrza czy elektronarzędzi to łakomy kąsek dla przestępców. Większości przypadków kradzieży i kradzieży z włamaniem można zapobiec właściwie zabezpieczając teren budowy. Dlatego chrońmy swoje domy - już na etapie ich budowy.

Jak zmniejszyć ryzyko kradzieży czy włamania na budowie? Wystarczy, że inwestorzy budowlani będą stosować się do kilku podstawowych zasad.

Ogrodźmy plac budowy.

* Materiały budowlane najlepiej kupujmy na bieżąco - nie są wówczas składowane i nie stanowią okazji dla złodzieja. Natomiast jeśli nie ma innej możliwości, to składujmy je tak, by były bezpieczne.

* Na terenie budowy nie zostawiajmy różnego rodzaju sprzętu wykorzystywanego przy pracach. Jeżeli jednak musi tam pozostać, zabezpieczmy go w taki sposób, aby uniemożliwić złodziejowi kradzież.

* Zamykajmy okna, nawet te dachowe. Klucze zabierajmy ze sobą – pozostawianie ich w „umówionym” miejscu to nie najlepszy pomysł.

* O ile to możliwe i budowa znajduje się na odpowiednim etapie zastosujmy elektroniczne zabezpieczania w postaci alarmów czy kamer monitoringu.

* Uważajmy na kręcące się w pobliżu terenu naszej budowy osoby. Zainteresujmy się nimi, zapytajmy kogo szukają, starajmy się zapamiętać ich wygład, numery rejestracyjne pojazdów, którymi przyjechały.

* Sprawdzajmy tożsamość i wiarygodność pracowników, których zatrudniamy na budowie. Nie wpuszczajmy bez uzasadnionych powodów osób nieznanych.

* W przypadku, kiedy koło naszej budowy są już zamieszkane domy poprośmy sąsiadów o zwrócenie uwagi na naszą posesję.

* W okresach zastoju w pracach zapewnijmy częstszy nadzór nad naszą budową o różnych porach.

* Ubezpieczmy swoją budowę, by w razie nieszczęścia chociaż częściowo mieć zrekompensowane straty.

* O niepokojących sytuacjach lub podejrzanych osobach, które mogą dokonywać kradzieży prosimy niezwłocznie powiadamiać legnicką policję.

 

mł. asp. Jagoda Ekiert