Policjanci legnickiej drogówki zatrzymali 47-latka, który kierując pojazdem marki Citroen Berlingo nie zatrzymał się do kontroli drogowej i rozpoczął ucieczkę. W trakcie pościgu mężczyzna popełnił szereg wykroczeń w ruchu drogowym. Po zatrzymaniu okazało się, że ucieczka spowodowała była zakazem sądowym prowadzenia pojazdów, złym stanem technicznym auta oraz założonymi tablicami z innego samochodu. Za tego typu przestępstwo grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Legnicy patrolując miasto na ulicy Jaworzyńskiej, zauważyli pojazd marki Citroen Berlingo, który porusza się z pękniętą szybą czołową. Jadąc za tym pojazdem funkcjonariusze na ulicy Wojska Polskiego dali sygnał kierującemu do zatrzymania się. Mężczyzna siedzący za kierownicą samochodu na widok funkcjonariuszy, gwałtowanie przyśpieszył. Funkcjonariusze natychmiast włączyli sygnały świetlne i dźwiękowe i udali się za pojazdem. Mężczyzna, widząc dawane sygnały do zatrzymania, nie zamierzał poddać się kontroli i zaczął uciekać.

Podczas pościgu policjanci zarejestrowali szereg wykroczeń kierującego tj. niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, nie sygnalizowanie manewrów skrętu, niestosowanie się do znaków pionowych i poziomych, wjeżdżanie na pas zieleni oraz jazda po chodniku.

Do pościgu włączyły się, także inne patrole będące w pobliżu, które próbowały odciąć drogę ucieczki kierowcy.

Mężczyzna widząc z każdej strony radiowozy w pewnym momencie wjechał w ulicę Inwalidów, gdzie uderzył przodem swojego pojazdu w zaparkowany motocykl marki Honda. Następnie porzucił swój samochód i zaczął uciekać pieszo. Policjanci błyskawicznie wysiedli z radiowozu i ruszyli za nim. W trakcie pościgu funkcjonariusze biegli i przeskakiwali za uciekinierem przez ogrodzenia, gdzie w pewnym momencie zauważyli, że mężczyzna wbiega do pomieszczenia gospodarczego i tam go zatrzymali.

47-latek siedząc już w radiowozie przyznał się policjantom, że uciekał, ponieważ ma aktywny zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Funkcjonariusze również sprawdzili stan techniczny pojazdu, w którym ujawniono pękniętą szybę czołową , nadmiernie zużyty bieżnik opon. W trakcie kontroli okazało się również, że tablice założone na Citroenie pochodzą z innego pojazdu.

Legniczanin został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie, a pojazd usunięto pomocą drogową. Śledczy, będą szczegółowo wyjaśniać okoliczności tego zdarzenia.

Za niezatrzymanie się do kontroli drogowej grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności i zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznym nawet do lat 15.

mł.asp. Jagoda Ekiert

 

Powiązane wiadomości